Школа сьогодні

Харьковская Хореографическая школа

Харківська хореографічна школа – маленький острівець чудес, де панує «Його Величність – Танець!». Формування та виховання маленької особистості у ХХІ ст. нерозривно пов’язане з процесом Творення!

Харківська хореографічна школа, єдина професійна балетна школа у м. Харкові, широко відома в Україні та за її межами. Унікальність школи полягає у дбайливому зберіганні та розвитку традицій істинно руської школи класичного танцю.

У далекім 1957 р. на основі балетної студії при Театрі опери та балету була створена школа, що не мала навіть власного приміщення. З того часу та до сьогодні незмінним керівником та ідейним натхненником школи є заслужений діяч мистецтв України НАТАЛЯ ОЛЕКСАНДРіВНА РЖЕВСьКА.

Сьогодні у просторій будівлі школи п’ять балетних залів, один гімнастичний, три теоретичних музичних класи, три фортепіанних класи. Після реставрації відкрито чудов концертну залу.

У хореографічній школі викладають висококваліфіковані педагоги, у минулому чи теперішньому – солісти балету, що мають багатий сценічний досвід. В даний час в ХХШ займаються близько 1000 дітей від 3 до 16 років.

Задачею навчання є не тільки виховання майбутнього професійного артиста балету, але й всебічна, гармонійна загальноестетична освіта дитини.

Початок навчання – підготовчі групи «Терпсіхора», де діти 3-5 років займаються танцем, гімнастикою, ритмікою. Урок проходить у формі казки, де діти разом із педагогами перевтілюються у різних казкових героїв.

Навчання дітей 6–9 років базується на ексклюзивних авторських програмах, що включають:

  • танець – навчання основам хореографії, розвиток артистизму, пластичної фантазії;
  • гімнастику – розкриття фізичних можливостей, укріплення організму, здоров’я, виховання професійних даних;
  • ритміку та музично-творчу практику – розвиток музичності, відчуття ритму, ладового слуху, вокальних даних;
  • етику: курс "Чесноти", "Азбука театру", "Міфи древніх цивілізацій" – виховання інтелекту, духовне формування особистості;
  • образотворче мистецтво – навчання малюванню, розвиток просторової фантазії.
  • Навчання також включає хор, уроки фортепіано, вокал.

Починаючи з 3-го класу (1 «балетний» клас) по 8 клас діти вивчають класичний танець, історико-побутовий, народно-сценічний танець, модерн, музичну літературу, етику: курс "Слов’янська міфологія", "Історія релігії", історію театру, образотворче мистецтво, акторську майстерність, фортепіано, музично-творчу практику.

Учні Харківської хореографічної школи – постійні учасники та прикраса Міжнародних фестивалів та конкурсів балетного мистецтва. Вихованці школи багаторазові лауреати та дипломанти Міжнародних юнацьких конкурсів: "Маленькі зірки" (Болгарія, Софія), Балетного конкурсу випускників (Щецин, Польща), Міжнародного балетного конкурсу (Таллінн, Естонія), "Арабеск" (Росія, Перм), "Молодий балет світу" (Сочи, Росія), "Галицька Терпсіхора" (Україна, Львів), "Танець без кордонів» (Україна, Київ), "Одеські перлинки" (Україна, Одесса), "Мисль-потік" (Україна, Київ), "Гран Прі Київ" та інше.

Харківська хореографічна школа – ініціатор створення та організатор проведення Міжнародного юнацького конкурсу класичного танцю "Кришталева туфелька". Конкурс, що започатковано у 1995 році, є членом Міжнародної Федерації балетних конкурсів та справедливо вважається одним з найкращих юнацьких фестивалів класичного танцю. Географія членів жури та учасників конкурсу дуже різноманітна. Це представники хореографічних шкіл Росії, Білорусі, країн Прибалтики, Польщі, Чехії, Японії, Китаю та багатьох міст України. Більшість з лауреатів "Кришталевої туфельки" стали солістами балету різних театрів України та світу.

Випускники школи, продовжуючи вдосконалювати свою професійну майстерність у найкращих хореографічних училищах України та Європи, потім повертаються до свого рідного міста та поповнюють балетну трупу Харківського національного академічного театру опери та балету ім. М.В. Лисенка. Серед них: засл. арт. України Ірина Клюєва, ведуча балерина Олена Шевцова, лауреат міжнародних конкурсів Карина Шатковська та інші. Також наші випускники достойно представляють класичне хореографічне мистецтво у найкращих театрах країн, Європи та світу.

Невід’ємною складовою творчого розвитку дітей є участь у виставах Дитячого балетного театру на великій та малій сценах Харківського національного академічного театру опери та балету ім. Лисенка. Більш 30 років при Харківській хореографічній школі існує Дитячий балетний театр. З перших років свого існування Дитячий балетний театр виконує високу виховну та навчальну місію, несучи мистецтво "від дітей до дітей". Вистави театру із нетерпінням чекають як юні харків’яни, так й діти багатьох міст та країн. Показ вистав для дітей невеликих міст України та Росії розпочався з 1999 року в рамках Президентської програми "Казка приходить до дітей" та триває и зараз.

Як явище унікальне, театр відомий вже не тільки в Україні, а й далеко за її межами в багатьох країнах Європи, Азії, Америки, Африки. Його артисти с гордістю представляли свою країну, український балет на сценах театрів України, Росії, Германії, Франції, Фінляндії, Іспанії, Португалії, США, о. Тайвань, на Канарських островах, в Японії, Китаї, Єгипті.

Унікальність театру визначено низкою властивих йому особливостей та досягнень:

Трупа юних артистів театру - це діти, що отримують високопрофесійне навчання класичній хореографії у Харківській хореографічній школі, що базується на кращих традиціях руського класичного балету (школа А. Я. Ваганової). Репертуар Дитячого балетного театру - це різноманітні, складні у професійному розумінні вистави, з «дорослою» виконавською технікою. Це: балет П. І. Чайковського «Лускунчик», балети-казки К. Хачатуряна «Чиполліно», С. Прокоф’єва "Попелюшка", Б. Павловського «Білосніжка та сім гномів», балет-буфонада «Піноккіо», сучасні балетні постановки «Магія Гарі та Снігова Королева», «Русалонька», балет-фентезі «Пітер Пен».

Для найменших артистів відкрито театр «Ельф», у репертуарі якого балети-казки та мюзикли «Дюймовочка», «Кресало», «Кицькін дім». Щорічно, до Новорічних та Різдвяних свят Дитячий балетний театр представляє нові хореографічні казкові історії.

Дитячий балетний театр також є учасником багатьох програм міжнародної співпраці:

Міжнародна програма "Казка приходить до дітей" (2003-2009 рр.) – гастролі Дитячого балетного театру в Іспанії, на Канарських островах, в Португалії; Спільні україно-японські проекти (з 2004 року) – гастролі в Японії в рамках культурного обміну та благодійних програм, участь японських дітей у виставах та концертах Дитячого балетного театру; Повномасштабні культурні програми у Китаї (2010-2018 рр.) – гастролі Дитячого балетного театру в рамках Міжнародного проекту Пекінської компанії "Відкриті двері до мистецтва". Проекти дивують своєю масштабністю, глибоким усвідомленням та розумінням значення розвитку культури, гармонії духовності, творчості та природи. Під час гастрольно-фестивальних поїздок проходять вистави у провідних мегаполісах Китаю, творчі зустрічі з китайськими учнями та їх педагогами, в рамках культурного обміну проводяться відкриті уроки та майстер-класи, відкриваються нові освітні центри та школи естетичного виховання. Так, одним з таких втілень спільної освітньої діяльності стало відкриття у 2016 році балетної школи Natalya Ballet (м. Нинбо). Школу було відкрито у квітні 2016 р в рамках інноваційного проекту творчої співпраці у сфері освіти, культури та мистецтва та названо на честь Наталі Олександрівни Ржевської. Чисельні успішні гастролі артистів Дитячого балетного театру Харківської хореографічної школи, лекції у найбільших університетах Китаю та майстер-класи, зробили діяльність ХХШ в останні роки брендом та символом українського стилю у педагогіці балету.

За час існування Дитячого балетного театру юними артистами було показано більш ніж 2000 вистав на різних сценах світу.

Блискучий успіх усіх представників став причиною того, що Дитячий балетний театр отримав почесне звання "Кращий дитячий балетний театр Європи та Азії".

Виступи Дитячого балетного театру сприяє зближенню народів різних континентів та країн, піднесенню престижу українського балетного мистецтва. Діти у залі та діти на сцені. Трапляється взаємний обмін позитивною енергією. Глядачі стикаються зі справжнім, серйозним, складним мистецтвом класичного танцю, та стається те величне Очищення, що давні греки назвали – Катарсис. Через процес творення можливо усвідомити Світ, що швидко змінюється, в якому, завжди буде місце Дивам: Чудо-Дитина та Чудо-Мистецтво. Харківська хореографічна школа та Дитячий балетний театр – це талант, працьовитість та натхнення, здобуття краси та гармонії у сучасному світі, це слава та гордість багатої на таланти України!

 

Смотреть встроенную онлайн галерею в:
https://ballet.kharkov.ua/shkola/shkola-segodnya.html#sigProId8fa6b8d4c4